Nyheder

Den tyske vinhøst 2019 er mindre end normalt

Den tyske vinhøst 2019 forventes at slutte tidligere end forventet, og samtidig bliver høsten mindre end normalt. De første prognoser fra Deutsche Weininstitut (DWI) tyder på, at vinhøsten for 2019 vil blive på 8,6 millioner hl, hvilket er 17 % mindre end i 2018. Vinhøsten er samtidigt 2 % under det 10-årige gennemsnit på 8,8 millioner hl.

Årsagen til faldet i den tyske vinhøst skyldes dels et tørt år, at mange druer har fået solskoldningsskader, og så har nogle vinområder været hårdt ramt af haglvejr. Tallene dækker over relativt store forskelle i udbytte mellem de 13 tyske vinregioner. Forskelle som også afspejler sig inden for de enkelte vinregioner og endda inden for de enkelte vinmarker.

I de tre største vinregioner Rheinhessen, Pfalz og Baden, men også i Mosel og Nahe, svinger det forventede høstudbytte lige omkring det ti-årige gennemsnit. Den største tilbagegang, med et fald i udbyttet på 19 %, forventes at ske i Saale-Unstrut, mens producenterne i Franken, Württemberg og Ahr forventer at høstresultatet vil være mellem 10 og 15 % mindre end det 10-årige gennemsnit. Det er dog ikke alle vinregioner som står til tilbagegang. I vinregionerne Sachsen og Mittelrhein forventes der en fremgang på henholdsvis 30 % og 24 %.

Det er ikke kun i Tyskland, at de første høstprognoser viser et fald i udbyttet for 2019. De første prognoser fra EU-Kommissionen taler om et samlet høstudbytte for EU på 161,3 millioner hl, hvilket svarer til et fald på 15 % i forhold til 2018, og det er samtidigt fire procent mindre end det 5-årige gennemsnit for EU-landene.

Europas tre største vinproducerende lande, Italien (46,14 mio. hl), Frankrig (43,36 mio. hl) og Spanien (40 mio. hl) forventes at stå for 80 procent af dette års vinhøst i Europa.

Forventninger til den tyske vinhøst 2019:

Gennemsnit forPrognose per
Vinregion2009 – 2018 27.09.2019
HlHl%
Ahr39.00033.000-15
Mittelrhein28.00035.00024
Mosel 755.000770.0002
Nahe316.000305.000-3
Rheinhessen 2.480.0002.500.0001
Pfalz2.198.0002.150.000-2
Rheingau210.000205.000-2
Hess. Bergstraße30.00034.00014
Franken443.000375.000-15
Württemberg1.020.000920.000-10
Baden1.218.0001.200.000-1
Saale-Unstrut43.00035.000-19
Sachsen 21.00027.00030
Tyskland Totalt8.801.0008.589.000-17

Kilde: Deutsche Weininstitut (DWI)

Tags
Show More
Annonce

Henrik Koudahl

WINEnews.dk er Henrik Koudahls blog om vin, øl og spiritus. Her skriver jeg om stort og småt indenfor vinens verden. Min passion er primært italiensk vin, men hvorfor gå glip af gode smagsoplevelser ved at begrænse sig?

Related Articles

Back to top button
Close
Close